Wzrost cen na rynku mieszkań 2018

mieszkanie

Sytuacja na rynku nieruchomości dawno nie prezentowała się tak dobrze. Liczba mieszkań, które oddawane są do użytku w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku po raz kolejny jest rekordowa. Wzrost liczby sprzedawanych przez deweloperów mieszkań poszedł w parze również ze wzrostem ich cen.

W niemalże wszystkich miastach rok 2018 charakteryzuje się drożejącymi mieszkaniami. Dotyczy to zarówno sytuacji na rynku pierwotnym jak i wtórnym. W przypadku nowych mieszkań skok ten jest spowodowany po pierwsze przez bardzo duży popyt na mieszkania, co sprytnie chcą wykorzystać deweloperzy, natomiast po części jest to również spowodowane kosztami związanymi z realizacją przedsięwzięć budowlanych. Dobra koniunktura w gospodarce sprawiła, że w znacznym stopniu skoczyły również ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Dodatkowo z uwagi na wzrost cen nieruchomości, deweloperzy muszą liczyć się z większym wydatkiem związanym z zakupem działki w atrakcyjnej lokalizacji.

Wzrost cen dotyczy jednak również rynku wtórnego. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty oraz w kamienicach także cieszą się dużym zainteresowaniem. Największy skok cen odnotowano w przypadku mieszkań o najpopularniejszych parametrach czyli 2-3 pokojowych o metrażu od 40 do 60 m2.

Author: admin