Leczące fale akustyczne

Źródła tworzenia fal uderzeniowych obejmują zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Fala uderzeniowa w ortopedii służy do indukcji reperacji i naprawie tkanek.

Wykorzystywanie pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego ma miejsce od ponad dekady i jest przede wszystkim stosowane w leczeniu uszkodzonych ścięgien, takich jak zapalenie powięzi podeszwy pięty.

Zapalenie powięzi podeszwy

Głównym przejawem zapalenia powięzi podeszwy jest ból w dolnej części pięty lub czasami w dolnej części śródstopia. Najczęściej dotyczy tylko jednej stopy, jednakże może wpływać na obie stopy.

Aktywni mężczyźni i kobiety w wieku od 40 do 70 lat to najbardziej narażone osoby na zapalenie powięzi podeszwy.

Terapia pozustrojowa falami uderzeniowymi także znajduje zasosowanie w leczeniu braku zrostu złamanej kości, ścięgna rzepki (kolano skoczka) , ścięgna Achillesa czy choroby niedokrwiennej serca.

Zdecydowana większość wydanych opracowań naukowych pokazała pozytywne efekty.

Omawiana terapia jest innowacyjną nieinwazyjną metodą terapeutyczną bez ryzyka powikłań typowych dla metod chirurgicznych a skala jej klinicznego zastosowania jej z upływem lat rośnie.

Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi swój początek wzięła w połowie lat 80 tych od przypadkowej obserwacji podczas badań na zwierzętach.

Pozaustrojowa terapia uderzeniowa jest wiodąca w leczeniu mnogości schorzeń ortopedycznych.

Zasada generowania fali uderzeniowej

Istnieją trzy główne metody uzyskiwania fal uderzeniowych. A mianowicie są to zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Mechanizm

Fale uderzeniowe powodują mikroskopowe wywoływania odpowiedzi śródmiąższowych i zewnątrzkomórkowych prowadzących do regeneracji tkanek. Następuje stymulacja produkcji kalogenu. Produkowanie dostatecznej ilości kolagenu jest niezbędnym warunkiem regeneracji zniszczonych struktur mięśniowo-szkieletowych i więzadłowych. Fale akustyczne likwidują zwapnienia.

Rezultaty stosowania pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi

Większość wydanych prac naukowych informuje o pozytywnym wpływie pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi na zapalenie powięzi podeszwy. Orzeczono na podstawie doświadczeń, że metoda jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia zapalenia powięzi podeszwy.

Jednakże w nielicznej podano przeciwne wyniki użycia owej metody w leczeniu zapalenia powięzi podeszwy. Wniosek był następujący: nie ma efektu zastosowania metody u osób z zapaleniem powięzi podeszwy.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/opinie/

 

 

Author: admin