Wątroba pełni dużo ważnych funkcji w organizmie

Należy żyć w dobrych stosunkach z największym i jednym z najistotniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Chora wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby w obecnej dobie są bardzo problemem społecznym . Nie wszyscy jednak wiedzą, że wątroba w wstępnym stadium choroby nie daje żadnych dolegliwości, jednakowoż mimo to można zorientować się, że jest z tym organem coś nie tak.

Funkcje wątroby

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i magazynuje poniektóre białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego wykorzystania i wydala nieprzydatne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i pierwszych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Częstokroć występuje także utrata apetytu, ubytek masy ciała, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, badanie USG, tomografia komputerowa wątroby lub rezonans magnetyczny. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najpoważniejsze choroby wątroby to marskość wątroby oraz rak wątroby.

USG wątroby
USG wątroby robi się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego podejścia. A więc unikania alkoholu, unikanie niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, unikania zbieraniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych dań, ograniczenia spożycia tłuszczów, lekkostrawnych produktów do przygotowywania posiłków, unikania smażonych potraw, jedzenia w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, gdyż szybko i niedokładnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do strawienia jedzenia.

https://usg-warszawa.pl/usg-doppler/

Author: admin