Usg piersi podstawowa ochrona


Jesteś starą w wieku między 20. a 30 rokiem mieszkania?
Zaś widać jesteś w ciąży? Gdy oczywiście, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w perspektywy mogą przekształcić się w zagrażający życiu nowotwór- wspominaj o aktualnym!

USG piersi – na czym to wierzy?
Sonomammografia to pytanie ultrasonograficzne, które wierzy na obrazowaniu wnętrza piersi za pomocą fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Dostarczane z układu USG ruszają do testowanych tkanek, a następnie uwolnią się z nich i wracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są czynione w projekty elektryczne, co na ekranie monitora oczywiste istnieje jako obraz. Tak szybko można zdefiniować działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak występuje badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest kompletnie estetyczne oraz bezbolesne. Że istnieć odbywane nawet u dziewczyny w męczy oraz karmiących piersią, a fale akustyczne emitowane przez aparat do USG w żaden styl nie uszkadzają tkanek. Stąd takie badanie potrafi istnieć kilkakrotnie powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka kładzie się od regionu w masę i lokuje na plecach na kanapie z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę sprzętu i stawia ją do piersi pacjentki, następnie mało nią przemieszcza po badanym dziale.
W czasie USG zbierane są obie piersi wraz z stosunkami chłonnymi wydobywającymi się w otworach pachowych. Wszystkie odnalezione w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, są dokładnie zmierzone i przedstawione. Istotną cecha jest aktualne ,iż nie wyczekujemy na rezultat badania, skoro istnieje on budowany na teraz w trakcie wizyty.

USG piersi – czy trzeba się przygotować do poszukiwania?
Badanie toż nie potrzebuje żadnych specjalnych przygotowań. Sprawić je wolno w jakiejkolwiek fazie cyklu menstruacyjnego, choć skłania się, aby USG piersi było praktykowane samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze subtelne i nieobolałe, oraz w następnej połówce cyklu myśli do transformacji w ziemi hormonalnej, co widać utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, wykonany przez lekarza radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, zażywane środki (w aktualnym hormony), choroby piersi dające w grupie, przebyte porody oraz chowanie piersią oraz pokonane w historii operacje. Tak jest i wynieść ze sobą wyniki ostatnich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie doświadczenia mamy. Dzięki nim ważna załatwić, czy wykryte podczas poszukiwania łagodne guzki podniosły się lub zmieniły indywidualny cel.

USG piersi – co wykrywa?
Ultrasonografia umożliwia nam znaleźć zarówno zmiany łagodne, kiedy dodatkowo we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG znakomicie kształtuje się do kontrolowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często stawiających u zdrowych osób.

Gruczolakowłókniak to spokojny nowotwór piersi w osoby guzka. Potrafi tworzyć inne rozmiary od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje pojedynczo czy w wiarach. Przeważnie choruje wyjątkowy kształt. Jest twardy lub elastyczny, więc odda się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak najczęściej nie przynosi dyskomfortu, o ile nie istnieje maksymalny. W innym przykładu może zadawać dolegliwości bólowe i należy go zdjąć. Choć koleje te wcale stoją się zmianami złymi wtedy trzeba je odkrywać. Najlepszym lekarstwem do obserwowania jest tylko USG. Osoba powinna zakładać się na pytanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże zwłaszcza je odtwarzać?
Na pierwsze USG piersi pani powinna wyczerpać się między 20. a 30. rokiem życia, a później przypominać kosztuje niewiele więcej co 2 lata. Po przebyciu 30-tki badanie należy prowadzić już średnio co 12 miesięcy. Ale jak w starych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad domowy zatem należy zamieniać je szczególnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na poszukiwanie?
Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród krewnych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona lub miana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czy może mammografia?
Zastanawiasz się czytając niniejszy materiał- czy zamiast USG nie idealnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Jakie z tychże poszukiwań stanowi łagodniejsze? Reakcja jest następujaca: piersi młodych dziewczyn są w grupy zbudowane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest miło widoczna. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym kierowane jest doświadczenie ultrasonograficzne. Choć w głębszych latach trwania gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej i potem ekonomiczniejszym lekarstwem będzie teraz mammografia. Pamiętajmy- nie nazywa to, że USG piersi jest rozpoznawaniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – zaś że rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane ponadto jak mammografia rezonansu magnetycznego to samo spośród najgłębszych doświadczeń w diagnostyce nowotworów piersi. Wpływa na dość obcej wartości niż USG czy mammografia. Zatrudnia się w nim bo silne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i błyszczenia rentgenowskiego. Energia dochodząca w trakcie badania jest zamieniana w opis publiczny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę oraz stwierdzić jej postać czy stopień unaczynienia. Zawsze chodzi o indywidualnym mieć, iż nie wszystka osoba będzie mogła takie doświadczenie zrealizować.

Przeciwskazaniem do wystąpienia badania u pacjentki, będzie bycie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zagranicznego w oku czy metalowego klipsa w głowie. Ponadto u pań w ciąży rezonans magnetyczny musi być budowany z silną uwagą a tylko wówczas, gdy jest obecne zupełnie konieczne. Tego standardu przeciwskazań nie nosi przy USG. Generalnie, jako jedno spośród wszelkich wygodnych metod ustalania istnieje ono w idealni bezpieczne.

USG piersi – które są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa nowe badania, które powinny się wzajemnie uzupełniać a nie znaczyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi jest często osobę mikrozwapnień, i te charakterystyczne będą jedynie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich ofert szybko nie daje mammografia.Co dużo za pomocą USG jesteśmy w losie poznać zmianę lekką z złej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. Oraz badanie mammograficzne teraz na aktualne nie pozwala. Zatem co raz częściej starsze panie po mammografii również rzeczywiście stosowane są na USG piersi. Dopiero oba studiowania w skupieniu ze sobą dają bowiem cały obraz sytuacji. Natomiast tymże pojedynczym USG piersi jest wyznaczone do żon w jakimkolwiek wieku!

USG piersi – miłe dla pań w ciąży
U pań w ciąży raka piersi diagnozuje się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do starych, jakie nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu uważa się w dużo mocnym stadium, więc automatycznie zwęża się nadzieje na wyleczenie. Dodatkowo istnieje przekonanie, że u ślubnych w ciąży i odżywiających piersią nie ma potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki uznawane są przez niektórych lekarzy jako wykaż fizjologiczny, powstający ze napraw hormonalnych towarzyszących ciąży. Jednak zasada jest taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, i u każdej innej matki, tak samo jak u pani niebędącej w ciąży USG piersi powinno być grane rutynowo.

Zespół profesjonalistów z Krajowego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego również Polskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludzi ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było praktykowane w Oraz ceń II kwartale ciąży. Natomiast u zdrowszych dziewczyn (poniżej 35. roku istnienia), bez klinicznych objawów choroby piersi a bez obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w zakresu raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak indywidualne w Oraz lub II kwartale ciąży. W przykładzie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w zasięgu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) obowiązkowe jest przecież spełnienie wszelkich koniecznych badań diagnostycznych, które tworzą wykluczyć raka piersi. Przystają do nich: USG piersi, mammografii (z opieką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze modelami dotyczącymi w przykładu dziewczyn niestanowiących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zintegrowane z biopsją
Biopsję najlepiej wykonywa się pod kontrolą USG, bowiem dzięki temu tryb jest gruntowny oraz akceptuje na wybór najwłaściwszej próbki do przeglądania. Polega na otrzymaniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie pytania są one nakłuwane igłą o drugiej grubości i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Uzyskany w współczesny rodzaj materiał przemawia na szkiełko, i następnie do laboratorium, gdzie jest testowany przez patologa. Lekarz że wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w funkcje od rozmiaru nieprawidłowej tkanki także jej umieszczenia.

USG piersi – jak odgrywać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do sztuce wyników sonomammografii zatrudnia się stworzoną przez Narodowe Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się oczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na współczesnej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W ocen BIRADS angażuje się pod opiekę fakty morfologiczne budowy piersi oraz dających w nich nieprawidłowych zmian ogniskowych. Dzięki niej potrafimy poznać zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Zawiera ona także informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych również w przypadku zmian o odmiennym gatunku propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można przypisać do indywidualnej spośród 7 kategorii zgodnie z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że znanych jest nadmiernie kilku. Żeby móc zbudować diagnozę, potrzebne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W przeglądaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie ujawniło łagodne innowacje w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do jakości 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych pytań obrazowych, i jedynie regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany prawdopodobnie proste o zagrożeniu złośliwości mniejszym niż 2%. W funkcji od wieku pacjentki także jej samych preferencji, i i obciążeń rodzinnych lekarz może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co reguła nie są idealnych cech nowotworu złośliwego, a których ryzyko złoślwośc ma od 2 do 90%. W takim wypadku potrzebne jest zakończenie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W funkcji z produkcie planowane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładzie przygotowuje się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub wysoka chirurgiczna) oraz onkologicznej i dąży najlepszą formę usuwania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym okresie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi stanowi w całości wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Odkryj swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *