Opuchlizna kończyn niespowodowana urazem

Opuchnięta i obolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dolegliwości. Gdy nie znamy przyczyny zmian w ruchomości i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny oraz czucie. Lekarz powinien również zebrać odpowiedni wywiad. Dużo chorób współistniejących może być powodem opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego manifestują się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w podeszłym wieku. Niejednokrotnie ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze nierzadko mają źle funkcjonujący układ termoregulacji. W ich przypadku choćby krótka ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować opuchnięcia kończyn. Szczególne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem. 

Zbytnie zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/przyczyny-bolu-barku/

Każda sytuacja niepowiązana z urazem, w której zaobserwujemy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Przypuszczalnie przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza ażeby dostać skierowanie na nieodzowne badania. Niewłaściwie funkcjonująca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy oraz doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i męczącą rehabilitacją. Stąd trzeba działać szybko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *